MIS TOIMUB?

Avaleht >>> Turism

Viljandimaa Turismiinfo | Majutus | Turismikaart | Atesteertud giidid | VILJANDISSE MAASIKAID NOPPIMA! | Tuleohutus | Ratastooliga ligipääs
 

Turism

Viljandi turismipiirkonna süda tuksub ürgses rütmis. See rütm on veidi müstiline ja endassehaarav, selles on koos minevik, olevik ja tulevik, loomine ja säilitamine. Äratuntavad on sajanditepikkune elutegevus siinsetel aladel, tugev kultuurilugu ja pikaajalised traditsioonid.

Igal paikkonnal on oma lugu ja Mulgimaal on neid lugusid pajatada eriti palju. Viljandi on iidne linn, mis laiub künkal kauni järve kaldal. Seesama järv, kus paadimees kord kaunisilmset neidu üle vee viinud. Paadiga järvele minnes heitke teiegi pilk linnale, mille siluetina kõrguvad Pauluse ja Jaani kiriku tornid  ning Vana Veetorn.

Vana Veetorni 30 meetri kõrguselt vaateplatvormilt avanev vaade on üks paljudest võimalustest linnaga tuttavaks saada. Rohelised pargid, vanad puumajad, skulptuurid ja väikesed kunstigaleriid annavad põhjuse pikkadeks jalutuskäikudeks mööda hansahõngulist linna.

Juba 14. sajandil seadsid siinmail ennast sisse hansakaupmehed. Soodsa asukoha, loodusliku mitmekesisuse ja heade ühendusteede tõttu on Viljandi olnud suurepärane koht kauplemiseks, peatumiseks ja elamiseks.

Vanu traditsioone järgides muutub linn igal aastal juunikuus taas hansahõnguliseks - kaubeldakse laadal, riietutakse vastavalt ajastule, korraldatakse näitusi ning peetakse pidu.

Igasuvine pärimusmuusika festival toob linna rahvamuusika sõpru lähedalt ja kaugelt. Õhus on tunda eriti tugevaid rõõmsaid ja nooruslikke võnkeid. Kõikjal on rütmid - lossivaremetes, linna väljakutel, platsidel, kohvikutes ning järve ääreski.

All orus peegelduv järv on meeliskoht suvitajatele, kalameestele ja tervisespordi harrastajatele. Intensiivseid spordirütme võib kuulda ja tunda 1.mail, kui leiab aset igaaastane ümber järve jooks. Talvisel ajal saab rohelisest järveümbrusest maaliliselt kaunis ja lumine paik suusasõpradele, kelgutajatele ja niisama looduse nautijatele.

Lõuna-Viljandimaa on mulkide maa. "Tule oh rändaja Karksi mägedele, orgudesse ja metsadesse....", nii kutsub kirjanik August Kitzberg Mulgimaad avastama. Mulgimaa on ikka olnud rikas kant. "Mulgimaal seal on hea elada. Kõikjal ilus loodus, viljakandev maa. Sääl on uhked metsasalud, suured jõukad Eesti talud". Kõik väärtused on kaunitesse laulusõnadesse sisse kirjutatud. Mulkidest linakasvatajad on tänapäeval asendunud astelpaju kasvatajatega ning palju on seal kandis neid, kes tegelevad hobustega.
Karksis olla elanud ka vanapagan Lasna, kes oma tempudega palju jälgi maha jätnud.

Soomaa tugevaimaks rütmiks on viies aastaaeg, loomulik osa kohalike elus aga üllatav ja tähelepanuväärne külaliste silmis. Haabjas kui ehe ja algupärane veesõiduk on üleujutuse ajal Soomaal lahutamatuks kaaslaseks. Kohalik rahvas on tubli ja tarmukas, pakkudes küllatulijaile unustamatuid elamusi ning võimaluse olla osakeseks loodusest ja aidates mõista looduse saladusi. Euroopa kõrgeima rabarinnaku leiate just Soomaalt, Kuresoo raba servalt.

Eesti suurim järv - Võrtsjärv on ammendamatute võimalustega puhkepiirkond. Rannarahvas on lahkesti nõus tutvustama järves elunevaid veetaimi ja kalu ning järve lähiümbrust. Paadi- ja laevareisid viivad huvilisi järves asuvatele saartele. Parimad kalaroad ning kala suitsutamise nipid pärinevad just Võrtsjärve rannarahvalt.

Põhja - Viljandimaal paelub külastajat rikkalik segu muusikalistest rütmidest, eestlaste vanema Lembitu vägitükkidest ja mõisakultuurist. Suure-Jaani ümbrus pakatab lugudest Eesti muusika ja kunsti suurkujudest, kes kõik sealmail on sündinud, elanud või tegutsenud.
Lood ürgorgudest ja rändrahnudest lisavad suurmeeste lugudele vaid hoogu juurde.

Olustvere mõisakompleks pakub unustamatuid elamusi. Mõisahäärberis asuvad põnevad väljapanekud - Voldemar Luhti puuhobused ja härra Vene mööblikogu. Jalutuskäik liigirikkas mõisapargis giidi saatel, kuulates lugusid krahvipere elust-olust ning mõisa sepikojas ehtsal ääsitulel rauda hõõgutades tõdete, et see on üks elamusi pakkuv paik. Olustvere mail ringi rännates tunnetate erilist rütmi, mis kätkeb endas tugevat tahet kõike oma ja hääd alles hoida ning seda ka tulevastele põlvedele näidata.

Viljandist veidi lõuna pool asuv Heimtali ja sealne muuseum pilluvad pildikirjalisi ja kodumustrilisi rütme üle kogu maailma. Isegi nii kaugesse kohta nagu seda on New York. Sealses ÜRO peahoones asub tekstiilikunstnik Anu Raua triibuseelikutest kokku pandud "Emapuu". Paljud mustrid, mis kootud kampsunitesse, mänguloomadesse, vaipadesse, sokkidesse ja kinnastesse on põnevateks teejuhtideks meile ja meie külalistele päritolu ja traditsioonide juurde.
Püsiväärtusena nende rahvuslike traditsioonide kõrval on Heimtali Hobusekasvandus Eesti üheks suurimaks sporthobuste aretajaks ja kasvatajaks.

Viljandimaa on rikas, selle tõenduseks on kõik see, mis eespool kirjas ja rohkemgi veel. Külalislahked inimesed ootavad teid avastama piirkonna ajaloo- ja kultuuripärandit, seiklema ürgses looduses ja nautima mitmekesiseid vaba aja veetmise võimalusi.

Viljandi Turismiinfokeskuse lahke pere aitab soovijal üles leida kõige meelepärasemad majutus- ja toitlustuskohad, suunama teelist õigetele matkaradadele ning leidma rikkalikust valikust selle, mis on omane ainult Viljandimaale.

Tulge ja saage osaks ürgsest rütmist!

Foto: Annika Haas
VIITED